Bazoląstelinė ir plokščialąstelinė karcinoma – tai piktybiniai odos navikai. Jie sudaro apie 75 % visų piktybinių odos vėžių (likusius 25 % sudaro melanoma). Sergamumas bazalioma ir plokščialąsteline karcinoma Lietuvoje sparčiai auga, ypač tarp vyresnio amžiaus bei šviesią, jautrią odą turinčių žmonių.
Bazoląstelinė odos karcinoma (dar vadinama bazalioma) – tai labiausiai paplitusi odos vėžio rūšis. Dažniausiai bazalioma pasireiškia ant veido arba kaklo, plinta paviršiumi arba mazgine forma. Bazalioma atsiranda iš odos ląstelių keratinocitų, kurie yra išsidėstę plauko svogūnėlyje arba odos paviršiuje, bet kurioje kūno vietoje. Iš pradžių bazalioma gali priminti pleiskanojančia, paraudusią dėmę, o kiek vėliau ji kinta, didėja. Kai kuriais atvejais bazoląstelinė odos karcinoma (bazalioma) turi ir rudo ar juodo pigmento.
Plokščialąstelinė karcinoma – pasitaiko kiek rečiau nei bazalioma (1 iš 5 odos vėžio atvejų). Ji sparčiai vystosi, metastazuoja kaip limfa, sukelia audinių pažeidimus, plinta ir krauju. Ankstyvąją šio vėžio stadiją galima išgydyti, tačiau sunkios šios ligos formos gydymas labai komplikuotas, pacientas gali net mirti. Kaip ir visais odos vėžio atvejais – didelę riziką susirgti plokščialąsteline karcinoma turi dažnai besideginantys žmonės.
Vos pastebėjus ant odos neįprastą darinį – nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją, kuris apžiūrės ir ištirs, ar tai nėra odos vėžys (pvz.: karcinoma ar bazalioma). Ankstyvosios vėžio stadijos yra gan nesunkiai pagydomos, o uždelsus – gydymas gali nebepadėti ir viskas baigtis gali mirtimi.