Melanoma

Melanoma - tai viena pavojingiausių odos vėžio tipų. Ji diagnozuojama kiek rečiau nei kitos odos vėžio rūšys, tačiau greitai plinta ir gali pereiti į kitas kūno dalis.
Visiškai atpažinti melanomą gali tik gydytojas, tačiau preliminarią patikrą galite padaryti ir patys. Išskiriami šie melanomos diagnostikos kriterijai (ABCDEF):

A – asimetrija. Paprasti apgamai bei pigmentinės dėmės būna simetriški, taisyklingos (apvalios) formos. Taigi jei pastebėjote asimetrišką apgamą – tai gali būti melanoma;

B – kraštai. Jei tai melanoma – darinio kraštai bus karpyti, netaisyklingi;

C – spalva. Jei tai paprastas apgamas ar pigmentinė dėmė – spalva bus vientisa. Tačiau jei spalvos intensyvumas nevienodas, keičiasi – galima įtarti melanomą;

D – diametras. Paprastai melanomos skersmuo siekia per 0,5 cm.;

E – kitimas. Keičiantis apgamo išvaizdai – skubėkite pas gydytoją, kad įsitikintumėt, ar tai ne piktybinis odos darinys. Taip pat dėmesį reiktų atkreipti į tuos apgamus, kurie skiriasi nuo kitų kūno apgamų.

F - panašumas. Jis nepanašus į kitus apgamus, išsiskiria.

Svarbu paminėti ir tai, jog didesnę riziką susirgti melanoma turi šie žmonės:

Jautriaodžiai (tie, kurie greitai nudega saulėje);
Raudonplaukiai;
Šlakuotos odos savininkai;
Tie, kurių bent vienas šeimos narys yra sirgęs šia liga.

Labai svarbu nuolat stebėti savo kūną ir žinoti kiekvieną ant jo esantį šlakelį ar apgamėlį. Pastebėjus bent menkiausią pokytį – kreiptis į gydytojus. Net nieko nepastebint – patartina pas odos gydytoją apsilankyti kartą per metus, o padidintą riziką turintiems žmonėms – galima ir dukart metuose. Ankstyva melanomos diagnostika padeda išvengti labai skaudžių padarinių ar net mirties.

Sužinokita daugiau apie melanomą ir jos gydymą.